ZPĚT NA VÝPIS ČLÁNKŮ

5 užitečných rad při výběru dveří

5 užitečných rad při výběru dveří

Jaké dveře vybrat? Kam umístit vypínač? Tento článek vám přiblíží, jak to chodí ve světě dveří.

Sebelepší klika vám nebude nic platná bez dveří. Na co si dát při výběru a zařízení tohoto kousku interiéru?

Budeme se tedy bavit výhradně o interiérových dveřích:

 

  1. Pravé, nebo levé?

 Postavte se před otvor a představte si, že dveře otevíráte   směrem k sobě. Podle toho     zjistíte, na které straně chcete panty – pokud napravo, potřebujete dveře pravé, nalevo levé.

 

  1. Kam dveře otvírat?

Vypínače by měly být vždy na straně klik – jinak budete muset po otevření dveří křídlo obejít, nebo šmátrat rukou za rohem.

Ani zcela otevřené dveře by neměly narážet do nábytku a při vstupu do místnosti byste měli vidět její větší část (jinými slovy křídlo dveří by se mělo otvírat tak, aby zakrývalo menší výsek pohledu).

 

  1. Rozměry

Běžně najdete dveře 60, 70, 80 a 90. Nelekejte se pokud vezmete do ruky metr a nebude to přesně 60 – kvůli přesahům zárubní mají na širší straně zpravidla 65cm.
Pro běžné použití doporučujeme "osmdesátky", pro koupelny a wc 70cm. "Šedesátky" se dnes již téměř nepoužívají, ve starších interiérech to jsou občas dveře spíží nebo toalet. U posuvných dveří doporučujeme rozměr 90 – absence křídla dveří vás neomezuje v prostoru a při stěhování nábytku na naši radu budete s láskou vzpomínat.

 

  1. Dřevěné, nebo skleněné?

Předně, málokteré dřevěné dveře jsou celé ze dřeva. Takové by byly neúměrně těžké a také zbytečně drahé. Složení dveří je tedy obvykle výplň a krycí vrstva. Nejlehčí, ale už méně používaná výplň je papírová voština (představte si tvar papírových šestihranů spojených v "plástve"). Jsou ideální pro choleriky – prokopnete je bez většího úsilí a újmy na zdraví. Zpravidla jsou také velmi levné.

Pevnější bude výplň z děrované dřevotřísky a nejvyšší odolnost zaručí plná dřevotříska (tady ale pozor, ač dřevotříska, dveře už budou pořádně těžké).

Skleněné dveře mají všechny více-méně podobné vlastnosti co se týče zvukotěsnosti, či zadržení tepla (to lze vylepšit různými lištami, ale takového těsnění jako u dřevěných nedosáhnete). Co utratíte navíc za topení, ušetříte na žárovkách – skleněné dveře prostory prosvětlí a prodlouží vám denní světlo minimálně o hodinu. V estetických parametrech jsou skleněné dveře naopak favority – hodí se téměř ke každé kombinaci nábytku a pokud nezvolíte přímo barevné, nestane se, že byste barvě dveří museli podřizovat výběr nového nábytku, nebo měnit dveře. Na dřevěné také působí okolní vlivy – dřevo na místech kam svítí slunce bude časem světlejší, skvrny od vody už z něj často nedostanete a rýhy od občasných nehod dětí s propiskou bude šikovný tatínek muset brousit.          

 Prosklené dveře pak snoubí výhody i nevýhody obou – snadno poznáte, že jste v koupelně         nechali rozsvíceno a dveře budou i tak dobře těsnit. Pozor si dejte jen na výplňové sklo –          právě tato skla jsou při rozbití často nebezpečná (celoskleněné dveře – alespoň v naší         nabídce – jsou výhradně z bezpečnostních skel, u kterých nehrozí pořezání, u skleněných          výplní to ale pravidlem není).

 

  1. Barva či odstín dveří

Ačkoli tato otázka patří spíše do předchozího bodu, rozhodli jsme se ji vypíchnout zvlášť. Mohlo by dojít (a z našich zkušeností dochází) k situaci, kdy dveře usadíte do pantů, spokojeně si zamnete ruce jak ladí s televizním stolkem – a pak zjistíte, že parkety jsou v úplně, ale úplně jiném odstínu. Při koupi proto vždy laďte zejména s podlahou – mění se totiž méně často (a mnohem hůř), než nábytek.

Pokud takový problém nechcete už nikdy řešit, sklo bude vaším favoritem.

 

 

 


KOMENTÁŘE (0)

Zatím žádné příspěvky