ZPĚT NA VÝPIS ČLÁNKŮ

Bezpečnostní a ochranné kování

Bezpečnostní a ochranné kování

Možná uvažujete, zda si pořídit bezpečnostní kování a v čem se vlastně liší od běžného.

Na tyto otázky se vám v článku pokusíme co nejlépe odpovědět.

 

Překrytí zámkové vložky je dodatečná ochrana kováníBezpečnostní kování na dveře jsou odolná vůči odtrhnutí, či vylomení. Šroubují se z vnitřní strany dveří, takže všechny napadnutelné části jsou skryty. Dále bývají často vybaveny překrytím pro klíčový otvor, čímž dále znemožňují napadení zámku.
Kromě výše zmíněného působí také psychologický efekt, kdy se zloděj už na základě vzhledu zámku rozhodne dveře nenapadnout.

Překrytí zámkové vložky je dodatečná ochrana kování, jak může vypadat se podívejte zde:  

 

 

 

Levná alternativa

Základním typem "bezpečnostního kování" je typ bez certifikace, též nazýván "ochranné kování" (nikoli bezpečnostní). Šroubuje se z vnitřní strany skrze dveře a jeho odolnost je srovnatelná s nižšími třídami certifikovaného kování. Díky absenci certifikace je však výrazně levnější.

 

 

Certifikovaná kování

Bezpečnostní kování na dveře má své třídy, které jsou definovány v normách ČSN EN 1627 až ČSN EN 1630. Tyto normy přesně stanovují, co má které kování vydržet. Tříd je celkově 6 a označují se RC1 – RC6, přičemž kvalita zabezpečení se zvyšuje vzestupně.

Jednotlivé třídy jsou charakterizovány typem nářadí, které je možné použít pro překonání zabezpečení a časem, po který je možný průlom provádět.

Třídy RC1 a RC2 jsou určeny pro zabezpečení méně rizikových objektů, kde narušitel bude používat zejména fyzickou sílu, či jednoduché nástroje.

RC3 je první třída, která je dle norem odolná i vůči páčidlu, což je často používaný nástroj zkušenějších zlodějů.

Bezpečnostní třída RC4 je určena pro zajištění rizikových objektů, kdy je zloděj vybaven nástroji pro překonávání zábran a má s takovou činností zkušenosti.
Je to nejvyšší třída, která je v praxi používána.

Bezpečnostní třídy RC5 a RC6 se v ČR vůbec nevyrábí a svou úrovní zabezpečení se řadí už téměř k trezorovým dveřím.

 

Závěrem

Bezpečnostní kování je ideální kombinovat s bezpečnostní vložkou, která by mohla být napadena nikoli hrubou silou, ale použitím planžet (tzv. lockpicking) a dveře otevřeny nenásilně. Bezpečnostní vložky jsou zároveň i odolnější vůči odvrtání a použití hrubé síly soustředěné přímo na zámek.
KOMENTÁŘE (0)

Zatím žádné příspěvky